Nowa forma rozliczeń dla przedsiębiorców
Od stycznia 2021 roku niektórzy przedsiębiorcy będą mieli możliwość rozliczania się tzw. ryczałtem miesięcznym. Prowadzenie firmy na ryczałcie to dla wielu podatników korzysta opcja ze względu na niższe obciążenia podatkowe oraz uproszczoną księgowość. Na czym będzie on polegał i kto może z tej opcji skorzystać opisujemy poniżej.
Firma na ryczałcie
Podatek ryczałtowy to jedna z form opodatkowania przychodów PIT dostępna dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Dla wielu firm opodatkowanie ryczałtem może być korzystne. Wybierając rozliczenie ryczałtowe w 2021 r. przedsiębiorca będzie odprowadzać do kasy państwa stałą miesięczną kwotę w wysokości 5740 CZK (ok. 980 PLN). Kwota ta będzie zawierała:
- 2514 CZK - ubezpieczenie zdrowotne
- 100 CZK - symboliczny podatek dochodowy
- 3126 CZK - ubezpieczenie socjalno-emerytalne
Przedsiębiorca, który zdecyduje się na tę formę rozliczenia musi spełnić też kilka warunków:
- Roczny dochód z działalności gospodarczej nie może przekroczyć 800 000 CZK (ok. 136 000 PLN)
- Nie może być płatnikiem podatku VAT - brak możliwości zarejestrowania się do VAT
Rozliczenie ryczałtowe – plusy
- Do niewątpliwych zalet, jakie niesie ze sobą ryczałt od przychodów, jest brak konieczności prowadzenia ksiąg rachunkowych. Księgowość jest uproszczona i wymaga jedynie prowadzenia ewidencji przychodów, które należy udokumentować fakturą lub innym dokumentem księgowym.
- Niskie koszta prowadzenia księgowości
- Brak kontroli skarbowych
Rozliczanie ryczałtowe – minusy
- Brak kosztów uzyskania przychodów – co oznacza, że nawet mimo niższych stawek podatku, przy wysokich kosztach, ta forma opodatkowania będzie nieopłacalna. Przedsiębiorca, nawet jeśli ponosi jakieś koszta prowadzenia działalności, nie może ich sobie odjąć od przychodu.
- Stała opłata opłacana jest nawet wtedy, kiedy firma przyniosła stratę,
- Aby móc stosować ryczałt, limit przychodów w skali roku, jakie może uzyskać podatnik to 800 000 CZK. Jeśli go przekroczy, musi przejść na rozliczanie podatku w sposób ogólny,
- Brak możliwości skorzystania z ulg podatkowych (np. na dzieci, małżonkę itp.)
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się przejść na tę formę rozliczeń, zobowiązane są do poinformowania Urzędu Skarbowego o zmianie sposobu rozliczeń najpóźniej do 10. stycznia 2021 r.