Ubezpieczenie osób równocześnie zatrudnionych i prowadzących działalność
Osoby równocześnie zatrudnione w Polsce i prowadzące działalność gospodarczą zarejestrowaną w Czechach zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego nr 883/2004 podlegają ustawodawstwu polskiemu.
Enigmatyczne dotąd wyrażenie znane wszystkim, którzy składali wniosek o ustalenie ustawodawstwa właściwego (E101, A1) dla potrzeb naszych klientów zostało rozstrzygnięte przez NFZ oraz ZUS.
Obie instytucje jednoznacznie wskazały, że zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego nr 883/2004 osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w Czechach i równocześnie zatrudniona w Polsce nabywa praw i obowiązków podobnie jak osoba równocześnie zatrudniona i prowadząca działalność gospodarczą w Polsce.
Innymi słowy zgodnie z ustawą z 13.10.1998 o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. rok 2009 Nr 205, poz.1585) osoba prowadząca działalność gospodarczą i "równocześnie zatrudniona jako pracownik, której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe ze stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie /.../ podlega obowiązkowo ubezpieczeniu /.../ z tytułu stosunku pracy. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej osoba taka podlega ubezpieczeniom /.../ jedynie dobrowolnie. Natomiast /.../ z tytułu prowadzonej działalności /.../ obowiązkowa jest składka na ubezpieczenie zdrowotne. (Dz.U. rok 2008, Nr 164, poz. 1027".
[NFZ/CF/DWM/2010/075/1971/W/25639/IWG]
[470000/401/2/2011/DU]
Konsekwencją tej interpretacji jest obowiązek zgłoszenia przedsiębiorcy jako płatnika składek. Datą rejestracji jest data potwierdzenia ustawodawstwa właściwego na formularzu A1/E101. Oddziałem właściwym dla osób posiadających firmę za granicą jest I Oddział ZUS, 00-917 Warszawa, ul. Senatorska 6/8.
Aktualną wysokość składek ubezpieczenia zdrowotnego można znaleźć na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce (www.zus.pl).
Pełny tekst odpowiedzi dostępny jest tutaj.
Analogiczna sytuacja dotyczy osób, które w Czechach zostały zatrudnione, a w Polsce prowadzą równocześnie działalność gospodarczą. Stosownie do przytoczonej dyrektywy, na potrzeby ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, tacy przedsiębiorcy będą traktowani przez instytucje ubezpieczeniowe jak czescy przedsiębiorcy. Wysokość składki ubezpieczenia ustalana jest na podstawie osiąganego dochodu i wynosi 14,6% dla składki emerytalnej i 6,75% zdrowotnej.